Programy i przedsięwzięcia Ministra dla studentów, naukowców i instytucji

Polak rezerwowym astronautą ESA

Polak rezerwowym astronautą ESA

Polski naukowiec dr Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do grupy rezerwowych astronautów ESA.


Europejscy astronauci polecą w kosmos

Kontrakty ESA otrzyma sześciu astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością, i jedenastu rezerwowych. Ci pierwsi mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA.

Rezerwowi, a wśród nich Polak, w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS.
Decyzję ogłoszono podczas Rady ESA na szczeblu ministerialnym, która odbyła się w Paryżu 22 i 23 listopada. Uczestniczyli w niej przedstawiciele państw członkowskich ESA, kraje stowarzyszone i współpracujące. W trakcie obrad dyskutowane były kierunki działań ESA na przyszłe lata, które mają zapewnić Europie wzmocnienie jej pozycji w podboju kosmosu, a także kwestie budżetowe.

Dr Sławosz Uznański wziął udział w trwających półtora roku eliminacjach ESA i pokonał ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy. Kandydaci przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych i badań medycznych oraz rozwiązywali różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu.

Dr Sławosz Uznański

– To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy — skomentował swój sukces Sławosz Uznański dla Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dr Sławosz Uznański ukończył z wyróżnieniem w 2008 r. studia na Politechnice Łódzkiej oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Nantes we Francji oraz otrzymał tytuł inżyniera na tamtejszej politechnice. W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja).

Od 2011 r. pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Jest to urządzenie równie złożone i zaawansowane technologicznie jak Stacja Kosmiczna. Zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie. Zna trzy języki (polski, angielski, francuski) oraz jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych. Jego zainteresowania zawsze były ściśle związane z przemysłem kosmicznym. Prowadził wykłady dotyczę projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich (SERESSA 2014 r., 2021 r.), organizował warsztaty pomiędzy CERN i NASA oraz dla sektora prywatnego. Był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych, jak np. satelity firmy ICEYE oraz projektów związanych z polskim sektorem kosmicznych, takich jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.

– Jest to ogromny sukces naszego astronauty, ale także wyróżnienie Polski – mówił Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Nasz rozwój i postęp cywilizacyjny, jaki nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach, został zauważony i doceniony przez partnerów europejskich.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podkreśla, że w czasie spotkań ESA usłyszał wiele ciepłych słów o naszych firmach i naukowcach, którzy odgrywają coraz większą rolę w programach ESA. – Mam nadzieję, że wybór Polaka do rezerwy astronautów będzie zarazem najlepszym bodźcem, do dalszego rozwoju sektora kosmicznego w Polsce jako sygnał, że rozwój kraju odbywa się poprzez inwestycje w najnowocześniejsze technologie, w tym te kosmiczne.