Programy i przedsięwzięcia Ministra dla studentów, naukowców i instytucji

Dwa złote medale w zawodach Robocore Experience – CPBR14 dla studentów Politechniki Białostockiej

Reprezentanci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z sekcji SumoMasters wzięli udział w zawodach Robocore Experience – CPBR14 – jednym z największych, międzynarodowych turniejów robotycznych. Zawody odbywały się od 11 do 15 listopada 2022 w brazylijskim São Paulo.

Studenci z Politechniki Białostockiej wzięli udział w zawodach oraz zbudowali i udoskonalili swoje konstrukcje robotów dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”.

Złote medale w kategoriach:

• Mega Sumo – w tej konkurencji wystartowały 3 roboty, z czego po trzech dniach żaden nie był sprawny w wyniku uszkodzeń lub walk eliminacyjnych. Studenci w jednym z robotów zmienili elektronikę, mechanikę i dostosowali program sterujący by dalej walczyć w zawodach. Dzięki podjętym działaniom robot walczył dalej i zdobył 1 miejsce pokonując brazylijskiego robota Kuro Usagi.
  • Mini Sumo – zespół wystawił robota Mini Shiny, który również uległ uszkodzeniu jednak po naprawieniu wrócił do walk. Robot wygrał 9 kolejnych walk. W finale dwukrotnie pokonał robota Mini Recruta.
    Sekcję SumoMasters reprezentowali: Marcin Dziubek, Michał Falkowski, Rafał Grabowski, Przemysław Pysiński, Janusz Chmaruk, którzy pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego wystartowali w konkurencjach MegaSumo (roboty: Masakrator, Javelin, Shiny) oraz MiniSumo (robot: Mini Shiny).

Zespół studentów z Politechniki Białostockiej od 25 do 26 listopada 2022 r. będzie uczestniczył w kolejnych zawodach w Tallinie w Estonii.