Programy i przedsięwzięcia Ministra dla studentów, naukowców i instytucji

Zakończył się 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice

Zakończył się 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice

W tegorocznym 6. Śląskim Festiwalu Nauki wzięło udział 55 tys. osób, z czego 48 tys. uczestniczyło w nim na żywo. Trzy dni wypełnione były pokazami naukowymi, warsztatami, wystawami artystycznymi oraz spotkaniami i debatami.  Łącznie odbyło się 325 wykładów, podczas których wystąpiło ponad 500 prelegentów, a ponad 2 tys. wystawców przybliżało naukę na stanowiskach pokazowych.

Tegoroczna Gala otwarcia odbyła się w Planetarium – Śląski Park Nauk w Chorzowie. i łączyła w sobie zarówno część artystyczną, której motyw przewodni zaczerpnięty był z Alicji w Krainie Czarów, jak i naukowa będąca dyskusją o tym, w jaki sposób badania kosmosu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia na Ziemi.

Kolejne dwa dni festiwalu miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie znajdowała się Sala wielofunkcyjna ze Sceną główną, Strefą Miasta Nauki, Sceną EXPO festiwali oraz sześcioma strefami wiedzy (poświęconymi przyrodzie, technice, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu, naukom humanistyczno-społecznym oraz sztuce). – W nich można było zetknąć się z nauką na dziesiątkach stanowisk pokazowych i twórczością artystyczną ujętą w kilku wystawach. Środkiem Sali wielofunkcyjnej, pomiędzy strefami wiedzy, płynęła symboliczna Rawa – jako wspomnienie zeszłorocznej edycji oraz zapowiedź uczynienia rzeki osią powstającej w Katowicach Strefy Nauki.

Organizatorzy przygotowali też festiwalową strefę specjalną – Strefę węgla, którą umiejscowiono w tzw. salach balowych. Jak przyznają organizatorzy, jeszcze nigdy strefa specjalna podczas festiwalu nie została zaaranżowana z takim rozmachem i na tak dużej powierzchni. Została zaprojektowana tak, by jak najlepiej pokazać złożoność i wieloaspektowość kwestii węgla.

Nowością tegorocznego festiwalu była Strefa EXPO, w której znalazły się wykłady, pokazy naukowe i stanowiska przygotowane przez przedstawicieli różnych festiwali nauki z całej Polski, reprezentantów European Rover Challenge (jednych z najważniejszych na świecie zawodów łazików marsjańskich) oraz włoskich gości z Trieste Next – Festival of Scientific Research.

Imprezy towarzyszące

Festiwalowym wydarzeniom towarzyszyły liczne konkursy i inne inicjatywy. Po raz piąty organizatorzy wręczyli trzy nagrody – komisji eksperckiej, publiczności festiwalowej i internautów – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków OFF Science, a po raz trzeci wyróżnili najskuteczniejszych popularyzatorów nauki nagrodą POP Science.

Przed festiwalem został rozstrzygnięty konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska”, w którym uczniowie zgłaszali propozycje szkolnego projektu naukowego do jednej z pięciu festiwalowych stref wiedzy (za wyjątkiem sztuki). Dziesięć najlepszych projektów zaprezentowano podczas festiwalu.

A w ramach inicjatywy „Młodzi budują Miasto Nauki” pięć drużyn składających się z uczniów szkół ponadpodstawowych ze Śląska, pracowało – pod merytoryczną opieką doktoranta – nad rozwiązaniem problemu mieszczącego się w obrębie jednego z pięciu obszarów: klimat i środowisko; zdrowie i jakość życia; przemysły przyszłości; dziedzictwo przemysłowe i kulturowe; innowacje społeczne.

Organizatorami 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowane zostały z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.