
Znamy laureatów konkursu „Popularyzator Nauki” 2022
Laureatem tegorocznej Nagrody Głównej 18. edycji konkursu „Popularyzator Nauki” 2022 został dr Paweł Grzesiowski. Jury doceniło m.in. umiejętność mówienia w sposób przystępny o trudnych zagadnieniach medycznych. Podczas gali finałowej poznaliśmy laureatów w kategoriach: Naukowiec, Instytucja, Animator, Media i Zespół. Przyznano również wyróżnienia.
– Państwa zaangażowanie pozwala nam przełamywać obawę przed tym, co z pozoru niezrozumiałe lub nazbyt skomplikowane. Dziękuję za przybliżanie najnowszych osiągnięć, oswajanie pozornie trudnych zagadnień badawczych, zachęcanie do zadawania pytań. Doceniam, że w swojej codziennej pracy nie tylko przekazują Państwo wiedzę, ale co istotniejsze, uczą, jak z niej korzystać – napisał minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w liście do uczestników gali.
Laureaci konkursu
Laureat Nagrody Głównej – doktor Grzesiowski – w sposób odważny i przystępny przekazuje wiedzę o trudnych zagadnieniach medycznych. Ukazuje użyteczność nauki w życiu codziennym.
Laureat, odbierając nagrodę powiedział, że nauka ratuje życie. Szczepienia uratowały 20 mln ludzi na świecie. Doktor Grzesiowski od 2020 r. prowadzi cotygodniowe webinaria związane z pandemią COVID-19 i chorobami zakaźnymi.
Dr Paweł Grzesiowski – pediatra, wykładowca akademicki, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa i kieruje założonym przez siebie Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Autor blisko 300 publikacji naukowych.
Nagrody w kategoriach:
- Naukowiec – dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Doceniony przez jury za całokształt działań popularyzatorskich, ze szczególnym uwzględnieniem rozpowszechniania wiedzy nt. wysychania Polski i zaangażowanie w ochronę ekosystemów bagiennych w Polsce i na świecie.
- Animator – Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. Doceniony za zaangażowanie, osobowość, kreatywność i autentyczność.
- Zespół – Lubelski Festiwal Nauki. Wydarzenie, które działa aktywizująco na lokalne środowisko Lublina. Pokazuje, że nauka jest ciekawa i służy społeczeństwu.
- Instytucja – Stowarzyszenie WroSpace, doceniona za organizację World Space Week Wrocław. Zgromadzenie wolontariuszy, którzy dzielą się swoją pasją.
- Media – Agnieszka Krzemińska, dziennikarka naukowa tygodnika „Polityka”. Doceniona za całokształt pracy, a także za ostatnią książkę „Grody garnki i uczeni, o archeologicznych tajemnicach ziem polskich”.
- Wyróżnienia – Michał Młotek oraz Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego.
- Nagroda im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną – Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nagroda przyznana przez redakcję serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym. Instytut został doceniony za otwartość wobec mediów w popularyzowaniu wyników sowich badań.
Popularyzator Nauki 2022
Do 18. edycji konkursu „Popularyzator Nauki” zakwalifikowano 84 zgłoszenia: w kategorii Naukowiec – 24, w kategoriach Animator oraz Zespół – po 17, w kategorii Instytucja – 16 podmiotów, w kategorii Media – 10.
W finale znalazło się 17 osób, zespołów, instytucji i przedstawicieli mediów.
O konkursie
Konkurs organizowany jest od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.