
Międzynarodowa konferencja metrologiczna „New trends in metrology”
Międzynarodowa konferencja „New trends in metrology” była okazją do dyskusji na temat najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi współczesna metrologia. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 specjalistów z dziedziny metrologii z Polski i całego świata, m.in.: Włoch, Niemiec, Anglii, Czech i Ukrainy.
Konferencja została zorganizowana przez Politechnikę Lubelską oraz Główny Urząd Miar w ramach zadania zleconego przez MEIN „Utworzenie i koordynowanie działalności Polskiej Unii Metrologicznej (PUM)”. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 specjalistów z dziedziny metrologii z Polski i całego świata, a w tym także przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Statystycznego oraz świata biznesu.
Minister Edukacji i Nauki zapowiedział dalsze działania na rzecz rozwoju metrologii: – Gwarantuję, że nie pozostaniemy na środkach przeznaczonych na utworzenie i koordynacje Polskiej Unii Metrologicznej oraz programu „Polska metrologia”. Jesteśmy przygotowani na dalsze wspieranie takich przedsięwzięć, bo bez tego trudno mówić o rozwoju polskiej nauki – podkreślił Minister podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „New trends in metrology”.
Zakres tematyczny konferencji dotyczył najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi współczesna metrologia, w szczególności:
- oczekiwań przemysłu w zakresie specjalistycznych pomiarów realizowanych w zgodności z zasadami cyfryzacji produkcji,
- oceny wpływu współczesnej metrologii na gospodarkę, szczególnie metrologii aplikacyjnej oraz identyfikacja kierunków jej rozwoju w zakresie badań naukowych i wdrożeń,
- zagadnień związanych z procedurą sprawdzania liczników energii podczas legalizacji,
- dyskusji o niepewności pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej, a także aspektów metrologicznych w akredytowanym laboratorium badawczym, wzorców i spójności pomiarów,
- oceny budżetu i korytarza niepewności pomiaru zaawansowanymi systemami pomiarowymi.
Wydarzenie było okazją do zaprezentowania planowanych działań Polskiej Unii Metrologicznej, m.in. opracowania bazy gromadzącej informacje o wyposażeniu poszczególnych jednostek w posiadany sprzęt służący do realizacji pomiarów.