Programy i przedsięwzięcia Ministra dla studentów, naukowców i instytucji

Od klocków do nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych

Od klocków do nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych

Drużyna „Białystok Dynamics” Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej odnosi kolejne sukcesy. Tym razem za sprawą robota Dzik, dzięki któremu ekipa z Białegostoku zdobyła 3. miejsce w kategorii Freestyle w zawodach Robotics Championship Oradea 2023 w Rumunii.

Sukces studentów z Białegostoku

Na zawodach w Rumunii wystartowały trzy konstrukcje robotyczne Dzik, Striz i Rx77, ale to Argo Mini 3, czyli Dzik wywalczył miejsce na podium w kategorii Free Style All Ages!

Sekcję Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki podczas zawodów reprezentowali:

  • Szymon Gałażewski (student kierunku: automatyka i robotyka),
  • Stanisław Januszko (student kierunku: automatyka i robotyka),
  • Karol Sapiołko (student kierunku: mechatronika),
  • Emil Szymczyk (student kierunku: mechatronika).

Opiekunami drużyny są mgr inż. Maciej Rećko oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Robot Dzik

Drużyna Białystok Dynamics liczy 15 członków. Sekcja skupia się na projektowaniu analogów łazików marsjańskich. Równolegle projektuje również mniejsze roboty mobilne, np. podążające za linią (tzw. line followery), znajdujące drogę w labiryncie oraz roboty mobilne ogólnego przeznaczenia. Jej flagowym projektem jest Dzik, który ma na swoim koncie wiele sukcesów na ogólnokrajowych i międzynarodowych zawodach robotycznych w kategorii Freestyle. Jest to kategoria otwarta, w której drużyny prezentują swoje dowolne projekty. Punktowany jest pomysł, wykonanie, przeznaczenie oraz umiejętność jak najlepszego przedstawienia swojej pracy oraz wzbudzenie zainteresowania u odbiorcy.

Liga Robotów

Studenci i młodzi naukowcy zmagają się arenie międzynarodowej, budując i programując takie roboty jak Dzik. Z kolei młodsi mogą rywalizować w zainaugurowanej w lutym „Lidze Robotów”, której celem jest m.in. promowanie robotyki i nowoczesnych technologii oraz wspieranie kompetencji przyszłości wśród uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Idea Ligi Robotów została oparta na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics), które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki to młodzi pasjonaci robotyki mogą rozwijać i poszerzać swoje kompetencje przyszłości takie jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja.

Foto: Politechnika Białostocka